Michal Horák – Michalova šňůra (14. 3. 2020)

Michal Horák – Michalova šňůra (14. 3. 2020)

Když loni na podzim vydal Michal Horák svůj albový debut Michalovo cédéčko, završil tím jednu pomyslnou etapu své dosavadní hudební dráhy. Etapu, během níž se na scéně etabloval coby talentovaný písničkář se smyslem pro chytrý humor a umem vtipně glosovat každodennost. Víc než výmluvně to dokládá jak jeho zmíněný debut, tak i řada úspěšných videoklipů jako Hej, teto!, Netušim (s hostujícím Pokáčem) nebo Je to tak. Ač během svého dosavadního působení na hudební scéně odehrál Michal už nespočet koncertů, letos na jaře vyráží na své vůbec první samostatné turné, v jehož rámci zavítá i do vašeho města. Naladit na koncert se můžete Michalovou videopozvánkou: https://youtu.be/gkvMrBRY-7s

„Ahoj, já jsem Michal a jsem písničkář. Tohle jro beru všechny svoje instrumenty a jedu svoji první šňůru, tak prosím doražte, ať to není propadák. Těším se! Uctivě Čichal,“ láká svým charakteristickým stylem Horák na turné, v jehož rámci od začátku března do konce května zavítá do celkem osmnácti měst.

Rozhovor:

Různých koncertů a vystoupení už za sebou máš celou řadu, samostatné turné jako takové teď jedeš ale vůbec první v kariéře. Liší se nějak způsob, jak se na něj oproti běžným „jednorázovým“ vystoupením připravuješ? Samostatné koncerty beru vždycky trochu jinak, snažím se jim dát nějakou přidanou hodnotu. Na většině koncertů s sebou budu mít houslistu Adama Černíka, kterého jsem ale ukecal i pro hru na cajon, takže písničky budou bohatší i po perkusivní stránce. Zároveň mám víc prostoru než třeba na festivalech, takže dojde téměř na všechny písničky, ať se to lidem líbí, nebo ne.

Co pro Tebe vlastně živé hraní znamená? Hrát naživo je pro mě vždycky výzva, ale zároveň se na to těším. Když na koncertě něco pokazím, je to paradoxně docela pozitivní věc, protože mi to koncert zpestřuje a hecuje mě to k improvizaci. A aspoň lidi vidí, že to není playback. No a pak ta pověstná zpětná vazba od lidí na koncertě je něco, co si přes video na Youtube těžko tolik užijete.

Jsi znám tím, že kromě samotného hraní jsou Tvé koncerty bohaté také na situační humor a různé průpovídky mezi jednotlivými písněmi. Jak dalece je zrovna tohle otázka improvizace nebo naopak přípravy předem? Na pódium vstupuju většinou jen s připraveným playlistem a i ten kolikrát skončí úplně jinak. Mám to ale takhle rád a myslím, že i lidi to docení víc než nějaké secvičené představení. Stačí se jen předem smířit s tím, že pravděpodobně budete někdy trochu za blbečka.

Je jasné, že základem pro Tvůj koncertní setlist je loni vydaný debut Michalovo cédéčko. Jaké další písně v rámci turné zařadíš? Můžeme se těšit i na nějakou úplnou novinku? Zcela určitě budu hrát i novinky. Ono na tom Cédéčku zas tolika repertoáru není. Ale myslím, že pestrost bude zachována. Minimálně nástrojů budeme mít v autě jak pro symfonický orchestr.

Je v rámci turné nějaké město, kde se představíš úplně poprvé? Jezdím po celé republice v podstatě už od 14 let, ale přesto si lajsnu poprvé spoustu měst, třeba Mariánské Lázně, Tábor nebo Hranice na Moravě. No jsem na to zvědav, ale těším se, tak snad tam nebudu sám.

14. 3. 2020

Předprodej: 170 kč, na místě: 200 kč.

Comments

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *