Rozhovor s kapelou Zrní – 18. 9. v Garage Tábor

Rozhovor s kapelou Zrní – 18. 9. v Garage Tábor

Koncert Zrní: Nebeský klid Tour 2020
Bouře připomínající koncert nebo taky koncert připomínající bouři. Zrní, čtyři Honzové a jeden Ondřej, hudba proplétající sny a totální dřeň hudby. Melodičnost běsnící energie, texty letící jinam. Jejich poslední album Nebeský klid má s klidem společný jen název. Vlévá se do konečků prstů, škube s každým nervem a nutí vyskočit z vlastního obrysu. Tak nestůjte, nemlčte, nepřestávejte, řvěte a neváhejte. Tenhle koncert se už nikdy nebude opakovat.
Rozhovor:
  1. Jak byste specifikovali svou hudbu? (netradiční nástroje atd..) Kde berete inspiraci na skládání textů? Spolupracujete s jinými kapelami, interprety..?

Specifikovat svoji hudbu je zapeklitej úkol. Jsme kámoši z gymplu a od tý doby spolu už 19 let hrajeme ve stejnym složení. To je klíčový pro nás a myslim, že je to i zásadní pro energii, jaká z nás jde. Nehrajeme žádnej žánr, baví nás hledat něco novýho. Začínali jsme na Beatles a jinejch melodickejch písničkovejch kapelách šedesátejch let, pak jsme jeli dlouho na vlně Radiohead a teď už je naše inspirace rozprsknutá všema směrama. Ovlivněný čímkoli pak mícháme něco svýho. Máme český texty.

  1. Jaký vliv na vás měla/má současná situace ohledně korona viru, přišli jste o hodně koncertů, nebo naopak – měli jste více času pracovat na novinkách atd?

Přišli jsme o hodně koncertů. Zrovna v týdnu, kdy mělo začít turné k nový desce, přišel zákaz. To způsobilo jednak velkou finanční ztrátu, což bylo složitý, protože se hudbou živíme, ale taky to ovlivnilo rozlet nový desky, která se v koroně přirozeně trochu ztratila. Zároveň ale myslim, že koronakrize přidává vyznění desky zajímavej rozměr. Jako by ta deska byla nějak o tom. No a pauzy jsme využili hlavně k práci na našich domech a zahradách a k vidění se se svýma rodinama, což bylo vítaný a moc příjemný. To zastavení nám prospělo i co se týče vztahů v kapele. Příjemně jsme si od sebe odpočinuli a teď nám to funguje líp.

  1. V Táboře bude jedna ze zastávek v rámci tour Nebeský klid – co byste o turné řekli, jak probíhaly přípravy, kolik je celkem zastávek?

Kolik je zastávek z hlavy nevím, tak nějak objedeme celou republiku, jako každej rok. Turné je specifický tím, že prostě hrajeme písničky z nový desky, což nás nakopává, protože hrát čerstvý věci je strašně příjemný. Navíc máme zase o něco větší možnost si vybírat z těch starších věcí, co mezi ty nový vložíme, a tak se od sebe jednotlivý koncerty můžou víc lišit. Míň stereotypu.

  1. Co byste prozradili o desce Nebeský klid? Kolik songů, výběr názvu… a s jakými tématy se na desce fanoušci setkávají?

Má červenej obal s kresbou postřelený holubice, která vypadá zároveň jako fakáč. Je na ní 11 písniček, který jsou myslím někde mezi lyrikou a politikou. Natáčeli jsme ji s producenty Ondrou Ježkem a Jonatánem Pastirčákem, se kterýma jsme dělali i předchozí desku Jiskřící a EP Spící. A hodně jsme si to zase užili, posunuli jsme se ve zvuku i ve formě a máme z tý desky velkou radost.

  1. Co považujete za svůj dosavadní největší úspěch? Na hudebním poli jste od roku 2001 – jak se vyvinul váš hudební směr?

Hudební směr, no, snažíme se neustrnout. Nebo – líp řečeno – baví nás to jedině tak, že se někam pořád aspoň o malinko posouváme a neopakujeme vědomě něco, co už známe od sebe, nebo odjinud. Hledání je to, co nás spojuje a baví. Hledání nějakýho nedostižnýho ideálního tvaru. Vystihnout co nejpřesnější myšlenky a nálady, který nás zrovna zajímají. Udělat to tak, aby to co nejlíp fungovalo a dopadlo to tam, kam má. A v tom je pořád prostor ke zlepšování. Cítíme, že se nám to s každou deskou daří líp. A co se týče úspěchu, na to se dá koukat z mnoha úhlů. Některý velký koncerty pro tisíce lidí, některý extrémně povedený třebas i malý koncerty, některý neuvěřitelný místa, kde jsme si zahráli, dobře dodělaný písničky, který zarezonovaly, někomu nějak někudy pomohly, to množství skvělejch fanoušků, to že nás cosi pořád drží pohromadě a s chutí tvořit.

  1. Jaké novinky v dohledné době kapela chystá? Domlouváte si už např. jarní turné, festivaly na příští rok, nový klip, merch…?

Teď je všechno, vzhledem k nepředvídatelnosti událostí, úplně v mlze. V mlze je podzim, natož pak rok 2021. Něco náš manažer Michal už určitě na příští rok předjednává, zároveň ale nic není jistý.  My chceme pustit ven písničky, který se nevešly na desku a dát si určitě soustředění, kde budeme hledat desku další. Teď 24. října křtíme v Praze v Arše tu aktuální, křest natáčí Česká televize. To je teď výraznej bod v naší kapelní budoucnosti. Pokud to bude dovoleno.

Start: 20:00

Vstup: 290 Kč

Na místě: 350 Kč

 

Comments

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *