Rozhovor – Thom Artway

Rozhovor – Thom Artway

27.3. 2020 vystoupí v klubu Garage Thom Artway. Zpěvák, textař a kytarista Thom Artway patří k uznávaným mladým muzikantům české hudební scény. Ve své tvorbě propojuje moderní zvuk s klasickým písničkářstvím. Jeho skladby jsou podmanivé díky charakteristickému hlasu a jasně rozpoznatelným melodiím.

Loni natočil Thom videoklipy All I know aSleeping Next to You v londýnském YouTube Space studiu, kam zavítal díky výhře v projektu Czech Fresh. Oba měly celosvětovou premiéru v britských médiích, např. v legendárním anglickém magazínu Clash. Kromě toho hrál aktivně nejen doma, ale i v zahraničí: na legendárním festivalu Sziget v Maďarsku, na showcase festivalech The AlternativeGreat Escape v UK, Waves Vienna veVídni, MaMA v Paříži nebo BUSH v Budapešti, dále pak ve Švýcarsku, Lucembursku, Nizozemsku, Finsku či Polsku. Na konci roku 2018 ještě vyrazil s kapelou na první turné po Anglii a Skotsku.

Za debutové album Hedgehog získal Thom hned dvě Ceny Anděl 2016 České hudební akademie, a to v kategoriích Zpěvák roku a Objev roku. V červenci 2017 se stal výhercem v projektu Czech Fresh, který je zaměřen na podporu exportu české hudby a jehož cílem je představit umělce na mezinárodní hudební scéně.

Přinášíme rozhovor s Thomem:

  1. Jak dlouho figurujete na hudební scéně a co hodnotíte jako takový pomyslný průlom ve Vaší hudební kariéře?

Je to 10 let, co jsem začal zpívat v první kapele. Zlom přišel ale až s prvním singlem I Have No Inspiration v roce 2015, kdy se píseň objevila v reklamě a poté ji začala rotovat rádia.

  1. Se svou tvorbou vystupujete i mimo ČR. Hádám, že je to hlavně díky anglickým textům – jaké zahraniční akce a festivaly jste již navštívil jako vystupující a jaký jste sklidil/sklízíte v zahraničí úspěch?

Měl jsem možnost hrát na festivalu Sziget, Eurosonic, Great Escape a Hit The North festival. Každý festival, který zahraju mimo Českou republiku je v podstatě úspěch. Nikdy jsem nedoufal, že někdy budeme mít takové možnosti.

  1. Co, nebo kdo, je pro Vás největší inspirací při tvorbě hudby?

Jak kdy. Jsou to lidi, situace a naslouchání okolí. Velkou inspirací při tvorbě je ale také ticho a oproštění se od ruchu velkoměsta.

  1. Na čem všem v současné chvíli s kapelou mimo desky pracujete, a na co se fanoušci mohou těšit? Uvidí vás například na nějakých letních festivalech?

Na jaře by měl vyjít singl. Na jaře pojedu také akustické turné po zahradách mých fanoušků. Mezitím nás ale čeká cesta do USA, kde odehrajeme 4 koncerty. V létě se těšíme například na Colours of Ostrava, nebo Fingers UP.

  1. Máte na kontě řadu hudebních ocenění, Vaše písničky se hrají v rádiích, jedna z nich se stala dokonce soundtrackem ke známému filmu Křídla Vánoc a vydané máte zatím 2 alba. Co považujete za svůj dosavadní největší úspěch?

Úspěch je pro mě mít radost ze života. Na tom se snažím pracovat. Ostatní věci už pak přijdou často sami.

  1. Co byste řekl ke své etapě pouličního umělce?

Nejlepší škola, kterou jsem si mohl přát. Naučil jsem se tam spoustu věcí, které vás ve škole nenaučí.

  1. Co rád děláte, když zrovna neskládáte hudbu?

Rád čtu, chodím do kina, hraju stolní tenis a squash.

  1. Prozradíte fanouškům něco o nově vznikající desce? Na kolik se můžeme těšit songů a kdy zhruba vyjde?

Spolupracuji na ní s britským producentem Eddie Stevensem. Jelikož jdeme poprvé do studia až teď v únoru, nevím úplně přesně jakým směrem nás spolupráce zavede. Jedeme natáčet na Slovensko do Považské Bystrice do studia, které je v horách. Bude tam klid a tak věřím, že připravený materiál proměníme v kvalitní nahrávky.

Předprodej: 160 Kč
Na místě: 200 Kč

Comments

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *